See Vikkula on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-la",
"alt1": "Vikku-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Vikku- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Vikku- + -la; probably akin to Vikki.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Vikkula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkula",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Vikkula",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Vikkula",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Vikkul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Vikkula-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋikːulɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋikːulɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ikːulɑ"
}
],
"word": "Vikkula"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-la",
"alt1": "Vikku-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Vikku- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Vikku- + -la; probably akin to Vikki.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Vikkula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkula",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Vikkulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkulakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Vikkulattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkulattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Vikkuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Vikkuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Vikkula",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Vikkula",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Vikkul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ikːulɑ",
"Rhymes:Finnish/ikːulɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋikːulɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋikːulɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ikːulɑ"
}
],
"word": "Vikkula"
}
Download raw JSONL data for Vikkula meaning in All languages combined (20.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Vikkula",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Vikkula",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.